Federacja ZZPAiT PKP

Aktualności

Artykuły

Polska potrzebuje wyższych płac! – manifestacja w Warszawie

22 września 2018

"Polska potrzebuje wyższych płac!" Pod takim hasłem odbyła się dzisiaj w Warszawie wielka manifestacja zorganizowana przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Na ulice wyszło ponad 20 tys. demonstrantów reprezentujących największe organizacje związkowe w Polsce, w tym najliczniejszą grupę ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. "Rząd obiecuje, Polak bieduje!", "Usługi publiczne są w śmierci klinicznej", "Nie chcemy być tanią siłą roboczą!", "Świadczenia socjalne pożyteczne i fajne!" – takie m.in. hasła można nieśli protestujący.  Skandowano również ”Żądamy odpowiedniego traktowania pracujących”, "Chcemy godnie zarabiać! Teraz!", "Reforma Zalewskiej to krzywda dzieci". Te ostatnie – kierowane do minister Zalewskiej jednoznacznie podkreślały, że reforma szkolnictwa, za którą zabrał się obecny rząd, to reforma pomyłek i porażek, na ktorej najbardziej cierpią uczniowie, którzy za kilka, kilkanaście lat mają stanowić o sile polskiej gospodarki. Oprócz nauczycieli domagających się m.in. podwyżek wynagrodzenia o tysiąc złotych, protestowali także przedstawiciele służby zdrowia – ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, diagności, którzy mają dość skandalicznie niskich uposażeń, a także strażacy, cywilni pracownicy wojska, urzędnicy sądowi  i wielka rzesza pozostałych pracowników sfery budżetowej.

Demonstranci rozpoczęli swój protest na placu Trzech krzyży a zakończyli w Alejach Ujazdowskich przed siedzibą rządu. Najliczniejsza grupa protestujących – nauczyciele – przeszli pod siedzibę Ministerwstwa Edukacji Narodowej.  Tam pokazano transparenty, na ktorych  można było przeczytać "Mamy dość złego ministra edukacji" oraz "Reforma Zalewskiej to krzywda nauczycieli i krzywda dzieci”. Zabierając głos prezes ZNP Sławomir Broniarz podkreślił, że odpowiedzialną za chaos w edukacji jest minister edukacji Anna Zalewska. Za niedofinansowaną oświatę i koszmarne działania MEN płacimy my i dzieci – mówili nauczyciele.

W urzędach, pod którymi prostestowano nie było nikogo, kto miałby odwagę porozmawiać z przedtawicielami demonstrantów. Dla premiera Morawieckiego ważniejsza była konwencja wyborcza PiS w Olsztynie, a 3 godziny później już w Warszawie, przekonywał, jakim genialnym prezydentem tego miasta będze Patryk Jaki. Z tego ostatniego spotkania warto zacytować jedno zdanie premiera Morawieckiego o Patryku Jakim – "Jest naszym szeryfem. Zrobił tak dużo, mimo że nie został jeszcze prezydentem Warszawy. Widzę w nim Johna Wayne’a. Był Lucky Luke, będzie Lucky Jaki". Te zdania wskazują, w jak irracjonalnym świecie żyje rząd dużego państwa w środku Europy, które staje się coraz większym pośmiewiskiem na politycznej mapie świata.

Podczas protestu przed siedzibą rządu Jan Guz – przewodniczący OPZZ mówił m.in. Mamy dość życia za 1500 złotych, dość mamy obniżania wynagrodzeń. Nam nie wystarczy od wypłaty do wypłaty. Nasza płaca nie wystarcza na przeżycie. Nasze rodziny umierają z głodu. Dodał, że związkowcy mają dość złych reform rządu, nieudanej reformy edukacji, złych zmian w ochronie zdrowia i w sądach.

Manifestacja zakończyła się tuż przed godziną 16.

          

  

Zdjęcia Rafał Zarzecki (Głos Maszynisty)

Protestujący w Warszawie byli oburzeni słowami Jarosława Sellina - wiceministra w rządzie PiS. Stwierdził on w rozmowie z RMF FM, że "trzeba być ślepcem, żeby nie zauważyć, iż sytuacja pracowników w Polsce się poprawiła".

Czytaj więcej na https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-tysiace-pracownikow-budzetowki-na-ulicach-warszawy-nie-chcem,nId,2634706#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 

Czytaj więcej o: Polska potrzebuje wyższych płac! – manifestacja w Warszawie

Spotkanie Związków Zawodowych z kierownictwem Spółki TK Telekom

12 lipca 2018

11 lipca 2018 roku odbyło się spotkanie Zarządu spółki TK Telekom ze związkami zawodowymi. Zarząd reprezentowali nowo powołany prezes Zdzisław Gaca i wiceprezes Bogusław Kowalski.

Czytaj więcej o: Spotkanie Związków Zawodowych z kierownictwem Spółki TK Telekom

Rada OPZZ wybrała wiceprzewodniczących

28 czerwca 2018

27 czerwca br. odbyło się pierwsze w nowej kadencji posiedzenie Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Najważniejszym punktem posiedzenia był wybór nowych wiceprzewodniczących Porozumienia.

Czytaj więcej o: Rada OPZZ wybrała wiceprzewodniczących

Stanowisko Federacji Związków Zawodowych Pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP w sprawie zwolnienia z pracy Moniki Żelazik – przewodniczącej Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego PLL LOT

18 czerwca 2018

Federacja Związków Zawodowych Pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP stanowczo protestuje przeciw decyzji Zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT o dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy Moniki Żelazik – przewodniczącej Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego PLL LOT – największej organizacji związkowej w firmie.

Czytaj więcej o: Stanowisko Federacji Związków Zawodowych Pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP w sprawie zwolnienia z pracy Moniki Żelazik – przewodniczącej Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego PLL LOT