Federacja ZZPAiT PKP

Polska potrzebuje wyższych płac! – manifestacja w Warszawie

22 września 2018

"Polska potrzebuje wyższych płac!" Pod takim hasłem odbyła się dzisiaj w Warszawie wielka manifestacja zorganizowana przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Na ulice wyszło ponad 20 tys. demonstrantów reprezentujących największe organizacje związkowe w Polsce, w tym najliczniejszą grupę ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. "Rząd obiecuje, Polak bieduje!", "Usługi publiczne są w śmierci klinicznej", "Nie chcemy być tanią siłą roboczą!", "Świadczenia socjalne pożyteczne i fajne!" – takie m.in. hasła można nieśli protestujący.  Skandowano również ”Żądamy odpowiedniego traktowania pracujących”, "Chcemy godnie zarabiać! Teraz!", "Reforma Zalewskiej to krzywda dzieci". Te ostatnie – kierowane do minister Zalewskiej jednoznacznie podkreślały, że reforma szkolnictwa, za którą zabrał się obecny rząd, to reforma pomyłek i porażek, na ktorej najbardziej cierpią uczniowie, którzy za kilka, kilkanaście lat mają stanowić o sile polskiej gospodarki. Oprócz nauczycieli domagających się m.in. podwyżek wynagrodzenia o tysiąc złotych, protestowali także przedstawiciele służby zdrowia – ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, diagności, którzy mają dość skandalicznie niskich uposażeń, a także strażacy, cywilni pracownicy wojska, urzędnicy sądowi  i wielka rzesza pozostałych pracowników sfery budżetowej.

Demonstranci rozpoczęli swój protest na placu Trzech krzyży a zakończyli w Alejach Ujazdowskich przed siedzibą rządu. Najliczniejsza grupa protestujących – nauczyciele – przeszli pod siedzibę Ministerwstwa Edukacji Narodowej.  Tam pokazano transparenty, na ktorych  można było przeczytać "Mamy dość złego ministra edukacji" oraz "Reforma Zalewskiej to krzywda nauczycieli i krzywda dzieci”. Zabierając głos prezes ZNP Sławomir Broniarz podkreślił, że odpowiedzialną za chaos w edukacji jest minister edukacji Anna Zalewska. Za niedofinansowaną oświatę i koszmarne działania MEN płacimy my i dzieci – mówili nauczyciele.

Podczas protestu przed siedzibą rządu Jan Guz – przewodniczący OPZZ mówił m.in. Mamy dość życia za 1500 złotych, dość mamy obniżania wynagrodzeń. Nam nie wystarczy od wypłaty do wypłaty. Nasza płaca nie wystarcza na przeżycie. Nasze rodziny umierają z głodu. Dodał, że związkowcy mają dość złych reform rządu, nieudanej reformy edukacji, złych zmian w ochronie zdrowia i w sądach.

Manifestacja zakończyła się tuż przed godziną 16.

          

  

Zdjęcia Rafał Zarzecki (Głos Maszynisty)

Protestujący w Warszawie byli oburzeni słowami Jarosława Sellina - wiceministra w rządzie PiS. Stwierdził on w rozmowie z RMF FM, że "trzeba być ślepcem, żeby nie zauważyć, iż sytuacja pracowników w Polsce się poprawiła".

Czytaj więcej na https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-tysiace-pracownikow-budzetowki-na-ulicach-warszawy-nie-chcem,nId,2634706#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-09-22
Data publikacji:2018-09-22
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:611